Kto odpowiada za utrzymanie pasów przeciwpożarowych w lasach?
Lasy położone przy obiektach mogących stanowić zagrożenie pożarowe dla lasu oddziela się od tych obiektów pasami przeciwpożarowymi, trzymywanymiw stanie zapewniającym ich użyteczność przez cały rok.
1. Na kim spoczywa obowiązek utrzymania bezpieczeństwa przeciwpożarowego?
To na zarządcy infrastruktury kolejowej ciąży obowiązek urządzania i utrzymywania pasów przeciwpożarowych wzdłuż linii kolejowych przebiegających przez tereny leśne. Obowiązek ten ma źródło w przepisach kilku ustaw. Wynika on zarówno z wykładni systemowej przepisów ogólnych Prawa ochrony środowiska, jak i ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz z treści art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o transporcie kolejowym oraz z wykładni celowościowej art. 55 ust. 1 tej ustawy.
Na kanwie jednej ze spraw powstał pomysł, aby za bezpieczeństwo przeciwpożarowe odpowiadali różni przewoźnicy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał to za chybioną koncepcję. Zdaniem NSA źródłem zagrożenia pożarów lasów są pociągi, stanowiące własność spółek kolejowych zajmujących się przewozem osób i towarów. A skoro źródłem zagrożenia są pociągi różnych przewoźników, to te podmioty stwarzają niebezpieczeństwo pożaru i to one winny być obarczone obowiązkiem urządzania i utrzymywania pasów ppoż. Obowiązki zarządcy kolei obejmują utrzymanie pasów ppoż. Kwestia więc źródła zagrożenia - pociągów konkretnych przewoźników - nie ma wpływu dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta